ЗАМЪЦИТЕ ШОБАК И КЕРАК – ВЕЛИЧИЕТО НА КРЪСТОНОСЦИТЕ В ЙОРДАНИЯ

ЗАМЪЦИТЕ ШОБАК И КЕРАК – ВЕЛИЧИЕТО НА КРЪСТОНОСЦИТЕ В ЙОРДАНИЯ
11.11.2019 г.

Когато пътуваме заедно с нашите клиенти до Йордания, виждаме колко лесно биват привлечени от невероятните атракции на Петра и марсианските пейзажи на пустинята Вади Ром.  Но тази малка нация има много повече, което може да предложи на своите посетители. Едно от нещата, които принципно включваме в нашия маршрут в Йордания, е някой от невероятните замъци, построени там. Това че държавата е малка по площ, ни дава шанса да видим някои от най-популярните. Можете да се запознаете с нашите програми за Йордания ТУК.

Разположен на върха на планината в отдалечен пейзаж, замъкът Шобак печели дори най-изморения посетител с величествената си визия, датираща от 1115г., когато е построен под  управлението на крал Болдуин I. Замъкът изглежда особено впечатляващо, когато се гледа отдалеч, извисен върху драматичен хълм , който преди е бил известен с името Монс Реалис или Кралската планина. В рамките на неговите постройки посетителите могат да разгледат храмове и исторически руини - наблюдателна кула, катакомби и редица християнски и ислямски стенописи и плочи.


Местоположение на замъка Шобак
Замъкът Шобак се намира по протежение на известната Кралска магистрала, на около 190 км. от столицата Аман. Обектът е само на 40 минути с кола от известния исторически обект Петра.
 
История на замъка Шобак
Крал Болдуин построява замъка Шобак през 1115 г. като форма на защита. Този замък на кръстоносците е бил известен на кръстоносците като Мон Реал, което означава Крепостта на Кралската планина. Той е издържал много битки, докато през 1189 г. не бил превзет от Салахуддин Ал-Аюби, първият султан на Египет и Сирия. През 14 век мамлюците, които са мюсюлмански войници завземат крепостта. Днес посетителите на замъка са посрещани от персонал, облечен в традиционни мамлюшки костюми.
 
Какво да видите в замъка Шобак
Замъкът Шобак предлага на своите посетители разнообразие от християнски и ислямски исторически построики и артефакти: църкви, кладенец, училищна сграда.
В руините на замъка има две църкви, първата от които е близо до входа с малък баптистерий. Втората църква се намира точно покрай кулата и под нея са разположени катакомби. В църквата са открити ислямски плочи, християнски дърворезби и трона на Саладин.
В крепостта е открит и древен кладенец, който е изсечен в дълбоката скала. Има 375 стъпала, водещи надолу към дъното на кладенеца.

Когато  мамлюците завземат замъка Шобак, те реновират една от по-големите сгради на крепостта и я превръщат в училище. Останките от училището се намират в двуетажна сграда, разположена в близост до кладенеца. Други забележителни сгради в замъка Шобак включват затвор, наблюдателни кули и кралския двор.
Замъкът Шобак е един от най-известните замъци на Йордания, построени от кръстоносците. В Йордания има множество замъци на кръстоносците, всеки от които е предназначен да пази светите земи от нахлуващи нашественици. Въпреки че всичко, което е останало от крепостта са руини, замъкът Шобак е добре запазен и посетителите с интерес разглеждат и изследват откритите артефакти.


Замъкът Керак
На юг от Мадаба на кралската магистрала се намира град Керак, който е бил столица на библейското царство Моав. Над две хилядолетия Керак е бил дом на набатейците, римляните и византийците, преди кръстоносците да го превземат.Кацнал на стръмен хълм, Керак е предимно християнски град, доминиран от най-големия и най-добре запазен от кръстоносците замък в региона. Построен високо на градски връх на хълма в средата на 12 век, замъкът Керак е проектиран да осигури „зорко око“ и „железен юмрук“, които пазят търговците и поклонниците, пресичащи земите между Мъртво море, Дамаск, Египет и Мека.
Стратегическото местоположение на Керак го направи цел на множество обсади, някои по-успешни от други. В историята на замъка е регистрирано, както християнско, така и мюсюлманско управление, включително и под контрола на легендарния Саалдин. В популярната култура замъкът Керак е забележителен с участието си във филма на Ридли Скот от 2005 г. „Небесно кралство“.

Структурата е ранен пример за укрепен замък на франкски кръстоносец, представящ елементи от европейски, византийски и арабски дизайн. През вековете замъкът растял с представителни допълнения от своите християнски, мюсюлмански, мамлюкски и османски господари. Днес кръстоносната архитектура съществува най-вече на горното ниво на замъка и се идентифицира по своята тъмна, груба вулканична скала, докато по-късните арабски допълнения са направени от бял варовик.
В замъка се влиза през Отоманската порта, минава се през галерията на кръстоноцтие, която е функционирала като конюшня. В близост до края на галерията стъпките водят към някогашния главен вход на замъка. На северната стена на галерията е издалбана фигура, за която местната легенда твърди, че е Саалдин, но която всъщност датира от II в. Сл. Хр. Малко стълбище води до мястото на разрушената североизточна кула, докато дълъг проход води на югоизток към казармата, която е забележителна с малките си отвори, които служели за влизане на светлина, стените й са от варовик и по тях все още се вижда малка част от византийски скални надписи. В коридора е била и кухнята, в която са разположени големи камъни за смилане на маслини и огромни площи за съхранение на масло и жито. Врата от кухнята води до огромна фурна.
Отвъд парапета на крепостта се вижда главозамайваща гледка на стърмен скалист склон, който пречил на нашествениците да влизат в замъка, а на затворниците  - да бягат от него.

В северния край на замъка е разположена тераса, непосредствено над галерията на кръстоносците, с прекрасна гледка. Над южния край на замъка се издига Умм Ал Талхаджа (Майката на снеговете), хълмът, който представлява най-голяма заплаха за защитните сили на крепостта по време на обсада. На запад е село Ал Шабия, което някога се е наричало Ал Ифранж, защото много кръстоносци (франки) се заселили тук след падането на замъка.
И докато замъкът Керак исторически се е използвал за защита на имотите на кръстоносните държави в древното латинско кралство Йерусалим, днес функцията му е много по-светла. Градът около замъка Керак е дом на приблизително 170 000 души и е "оживена туристическа дестинация." Много хора пътуват по древната царска магистрала, за да се спрат в Керак и да се потопят в интересна история на кръстоносците.
Нашите туристи също имат възможността да посетят някои от замъците, които са включени в програмите ни за Йордания, с които можете да се запознате ТУК.
 


архив новини ›

СПЕЦИАЛНИ