Изгубеният град Петра - първа част

Изгубеният град Петра - първа част
20.12.2019 г.
Петра е древен град, който се намира в днешна Йордания и датира от четвърти век пр.н.е. Руините на някогашния велик мегаполис и търговски център сега служат като важен археологически обект и туристическа атракция.
 
Къде е Петра?
Петра се намира на около 240 километра южно от Йерусалим и Аман, столицата на Йордания, и около средата между Дамаск, Сирия и Червено море, което го прави идеално подходящ за търговски център в района.
 
Мястото се счита за значимо от историци и археолози, тъй като заради красивата си скална архитектура и иновативната система за управление на водата, последната от които е направила района обитаем - като се има предвид, че е заобиколен от пустинен и грапав планински терен.
 
Петра е наричан още „Розов град” заради цвета на камъните, използвани в сградите му. През 1985 г. е обявен за обект на ЮНЕСКО за световно наследство.

Град Петра е създаден като търговски пункт от набатейците, арабско бедуинско племе, коренно населено в региона в сегашната югозападна Йордания.
 
Набатейците, които живеят и търгуват в Петра, скоро натрупват значително количество богатство и завистливата Гръцка империя атакува града през 312 г. пр.н.е. Това събитие бележи първото споменаване на Петра в записаната история.
 
Набатейците успешно се сражават с гръцките нашественици, като се възползват от планинския терен, заобикалящ града. Планините ефективно са служили като естествена стена, подсилваща Петра.

Гръцкото нахлуване обаче не е последният път, в който градът ще бъде атакуван.
 
Всъщност римляните нахлуват в Петра през 106 г. пр. Н. Е. И в крайна сметка принуждават Набатейците да се предадат. Римската империя анексира новополучената територия и променя името й на Арабия Петрея.
 
Те управляват града повече от 250 години - до средата на четвърти век след Христа, когато земетресение разрушава много от неговите сгради. В крайна сметка византийците поемат контрола над региона и управляват Петра около 300 години.
 
архив новини ›

СПЕЦИАЛНИ